• 1
  • 2
  • 3

Krzysztof Lisowski (1)

 Słowa na wygnaniu, nowy tom wierszy ks. Janusza A. Kobierskiego przynosi urzekające swoją prostotą i głębią wiersze o losie człowieczym, doświadczeniu wiary, byciu w świecie, tworzeniu. Sam poeta, autor już ponad 20 książek poetyckich (zainteresowanych odsyłam do strony autora: www.januszkobierski.pl) tak odpowiada na pytanie, o czym pisze:

„… piszę o życiu i o tym wszystkim, co się z nim łączy, czyli o zmaganiu się człowieka z wszelkimi trudami i cierpieniami. Piszę o radości, o miłości, o wierze, która jest tajemnicą ludzkiej duszy. Niosę w sobie pragnienie, by swoimi wierszami przybliżyć czytelnikom Pana Boga, by wzbudzać refleksje w zmaganiu się w tym wewnętrznym obszarze, by pocieszać, krzepić, a także rozweselać. Próbuję szukać odpowiedzi na naglące pytania naszych czasów”.

Ta wypowiedź księdza poety bodaj z 2009 roku wydaje się być nadal aktualnym credo artystycznym duszpasterza. Oczywiście wraz z przyrastaniem doświadczenia ludzkiego i poetyckiego poszerza się krąg tematów, wzbogaca aspekt medytacyjny. Ważny teraz wydaje się sam akt mowy, dukt słowa, znaczenie tego, co w mowie (i w piśmie) staramy się przekazać Drugiemu, oswoić Obcego, zrozumieć „własnymi słowami” Boga.

Zdumiewająca jest niezmienna ciekawość tego poety wobec rzeczywistości, właśnie ta postawa, która sprzyja myśleniu filozoficznemu. I nieprzemijająca nadzieja:

Chyba to dobrze,

że zawsze jest początek,

 

że jest możliwość zaczęcia

wszystkiego od nowa.

 

(…)Z nadzieją na następną

lepszą teraźniejszość.

 

I wiara, że „słowa kluczowe” muszą na swoje miejsce powrócić z wygnania.

Krzysztof Lisowski

 

Janusz A. Kobierski, „Słowa na wygnaniu”, Biblioteka „Toposu”, Sopot 2016, s.80.
w „Kwartalnik Artystyczny” nr 3 (91) 2016, ss. 337 – 338.

Kamienne ścieżki


kamienne-sciezki-index

Najnowszy tom poezji - zobacz więcej

Ilu nas jest online

Odwiedza nas 31 gości  

Wypowiedź - Kapłan i poeta

Jak to jest? Pytanie to czasami słyszę na spotkaniach autorskich albo w prywatnychkaplan-poeta rozmowach. Zjawisko bycia księdzem i poetą jest dla nasze-
go kraju specyficzne (w innych krajach to zjawisko w takim wy-
miarze podobno nie występuje), bowiem jest sporo takich księży (można ich naliczyć stu dziewięciu) ...

Wyznanie poety

Dziwię się niezmiernie szybkości upływania czasu. Trzydzieści lat. To dużo. wyznanie-poetyAle pytam sam siebie: kiedy to minęło? Ten okres pokrywa się mniej więcej z cza-
sem mojego pobytu w Zgromadzeniu Księży Marianów. Jesienią 1978 r. w Wydawni-
ctwie Poznańskim ukazał się mój tomik "Zza siódmej skóry"...

Pozostawić po sobie ślady, czyny miłości

Czy można pisać o poecie? O poecie się nie pisze,pozostawic-slady trzeba czytać jego wiersze. Poeta, jeśli przypo-
mnimy Platona, jest "tylko" przekaźnikiem, medium, przez które przemawia muza. Ko-
ńczy się 2008 rok. Był on szczególnie ważny dla księdza Janusza Kobierskiego, marianina i poety. Obchodził bowiem trzydziestolecie ...
Poezja księdza Janusza Adama Kobierskiego, choć od początku jest jednorodna, nazywana bywa przez krytyków różnymi określeniami. Piszą o niej jako o poezji religijnej, kapłańskiej, antycznej, kulturowej, biblijnej... jest przecież autorem tomiku z licznymi wierszami z Ziemi Świętej.
Ta współczesna poezja księdza poety jest na tyle uniwersalna, że trafia do Czytelników o różnych gustach literackich.