• 1
  • 2
  • 3

Recenzja (3) - Andrzej Datko

Chrześcijanin w kulturze

 

Nie pierwszy raz mam przyjemność prezentować ma łamach „Niedzieli” wiersze ks. Janusza Adama Kobierskiego, marianina. Dlatego nie będę omawiał jego poetyckiej drogi. Przypomnę tylko, że wstąpił na nią w 1978 r. publikując pierwszy tom „Zza siódmej skóry”.

Po wielu latach zmagań autora z poetycką materią, na którą składa się wizja wiary, świata i człowieka, a przede wszystkim to, co niepoznawalne w codziennym doświadczeniu, można spróbować powiedzieć coś o kondycji poety – kapłana. Do czego zobowiązuje ostatni tom poetycki ks. Janusza.

 

Kapłaństwo i poezja, to znaki podwójnego wybrania, sądzę, że prawie idealnie współistniejące ze sobą. Przypomnijmy, że w greckim antyku słowo poiesis znaczyło „czynienie”, „robienie” poezji. Poeta (poietes) był tylko narzędziem, medium, zapisującym natchnienie dane mu przez Muzę. Można powiedzieć, że był „rzemieślnikiem” Muzy, przeczuwając i dostrzegając we wszelkim istnieniu jego najgłębszą rzeczywistość. Poeta, z natury rzeczy jest człowiekiem religijnym.

 

Ksiądz – poeta, podwójnie wybrany, jest „rzemieślnikiem” Pana Boga, obdarzony charyzmatem słowa, ukazuje nam sakralność i sakramentalność świata. Ksiądz Janusz czyni to dążąc uparcie do „sedna sprawy”, a w tym do prawdy, bezbronnego zjawiska, której blasku poszukuje w zgiełku „skrzeczącej rzeczywistości”.

 

Poszukuje jej także w kulturze, której tak źle dzieje się w obecnych czasach. Więcej nawet, jest przekonany, że kultura, kultura chrześcijańska, pozwala przywrócić istotę rzeczy. Takie jest przesłanie zawarte w wierszach ostatnio wydanego tomu poezji ks. Kobierskiego, zatytułowanego „Kamienne ścieżki”. Niosą one szeroki oddech europejskiej kultury chrześcijańskiej, dającej nadzieję w świecie kiczu i zafałszowanej rzeczywistości. Kultura chrześcijańska, uniwersalna jak żadna inna, jest także prawdą, ustanawia ład i harmonię w zdegradowanym systemie wartości i w chaosie serca współczesnego człowieka.

 

Myślę, że o to chodziło ks. Januszowi, o „ład serca”, który chciałby zapewnić wierzącym i obojętnym.

          W tomie „Kamienne ścieżki” znajdują się wiersze z różnych okresów twórczości poety, który wybór podporządkował idei, a którą nazwałbym „pochwała kultury ludzkiej w Bogu”. Po raz pierwszy poezje ks. Kobierskiego ukazały się równolegle po polsku i po angielsku.

 

Andrzej Datko

 

Janusz Adam Kobierski: Kamienne ścieżki/ The Stony Paths. Wiersze wybrane 1978 – 2009.
Tłum.: Zbigniew Lisowski, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa 2014, s. 420
Druk w drugim wydaniu tejże książki

Kamienne ścieżki


kamienne-sciezki-index

Najnowszy tom poezji - zobacz więcej

Ilu nas jest online

Odwiedza nas 42 gości  

Wypowiedź - Kapłan i poeta

Jak to jest? Pytanie to czasami słyszę na spotkaniach autorskich albo w prywatnychkaplan-poeta rozmowach. Zjawisko bycia księdzem i poetą jest dla nasze-
go kraju specyficzne (w innych krajach to zjawisko w takim wy-
miarze podobno nie występuje), bowiem jest sporo takich księży (można ich naliczyć stu dziewięciu) ...

Wyznanie poety

Dziwię się niezmiernie szybkości upływania czasu. Trzydzieści lat. To dużo. wyznanie-poetyAle pytam sam siebie: kiedy to minęło? Ten okres pokrywa się mniej więcej z cza-
sem mojego pobytu w Zgromadzeniu Księży Marianów. Jesienią 1978 r. w Wydawni-
ctwie Poznańskim ukazał się mój tomik "Zza siódmej skóry"...

Pozostawić po sobie ślady, czyny miłości

Czy można pisać o poecie? O poecie się nie pisze,pozostawic-slady trzeba czytać jego wiersze. Poeta, jeśli przypo-
mnimy Platona, jest "tylko" przekaźnikiem, medium, przez które przemawia muza. Ko-
ńczy się 2008 rok. Był on szczególnie ważny dla księdza Janusza Kobierskiego, marianina i poety. Obchodził bowiem trzydziestolecie ...
Poezja księdza Janusza Adama Kobierskiego, choć od początku jest jednorodna, nazywana bywa przez krytyków różnymi określeniami. Piszą o niej jako o poezji religijnej, kapłańskiej, antycznej, kulturowej, biblijnej... jest przecież autorem tomiku z licznymi wierszami z Ziemi Świętej.
Ta współczesna poezja księdza poety jest na tyle uniwersalna, że trafia do Czytelników o różnych gustach literackich.