Recenzja (3) - Andrzej Datko
Chrześcijanin w kulturze
Nie pierwszy raz mam przyjemność prezentować ma łamach „Niedzieli” wiersze ks. Janusza Adama Kobierskiego, marianina. Dlatego nie będę omawiał jego poetyckiej drogi. Przypomnę tylko, że wstąpił na nią w 1978 r. publikując pierwszy tom „Zza siódmej skóry”.
Po wielu latach zmagań autora z poetycką materią, na którą składa się wizja wiary, świata i człowieka, a przede wszystkim to, co niepoznawalne w codziennym doświadczeniu, można spróbować powiedzieć coś o kondycji poety – kapłana. Do czego zobowiązuje ostatni tom poetycki ks. Janusza.
Kapłaństwo i poezja, to znaki podwójnego wybrania, sądzę, że prawie idealnie współistniejące ze sobą. Przypomnijmy, że w greckim antyku słowo poiesis znaczyło „czynienie”, „robienie” poezji. Poeta (poietes) był tylko narzędziem, medium, zapisującym natchnienie dane mu przez Muzę. Można powiedzieć, że był „rzemieślnikiem” Muzy, przeczuwając i dostrzegając we wszelkim istnieniu jego najgłębszą rzeczywistość. Poeta, z natury rzeczy jest człowiekiem religijnym.
Ksiądz – poeta, podwójnie wybrany, jest „rzemieślnikiem” Pana Boga, obdarzony charyzmatem słowa, ukazuje nam sakralność i sakramentalność świata. Ksiądz Janusz czyni to dążąc uparcie do „sedna sprawy”, a w tym do prawdy, bezbronnego zjawiska, której blasku poszukuje w zgiełku „skrzeczącej rzeczywistości”.
Poszukuje jej także w kulturze, której tak źle dzieje się w obecnych czasach. Więcej nawet, jest przekonany, że kultura, kultura chrześcijańska, pozwala przywrócić istotę rzeczy. Takie jest przesłanie zawarte w wierszach ostatnio wydanego tomu poezji ks. Kobierskiego, zatytułowanego „Kamienne ścieżki”. Niosą one szeroki oddech europejskiej kultury chrześcijańskiej, dającej nadzieję w świecie kiczu i zafałszowanej rzeczywistości. Kultura chrześcijańska, uniwersalna jak żadna inna, jest także prawdą, ustanawia ład i harmonię w zdegradowanym systemie wartości i w chaosie serca współczesnego człowieka.
Myślę, że o to chodziło ks. Januszowi, o „ład serca”, który chciałby zapewnić wierzącym i obojętnym.
W tomie „Kamienne ścieżki” znajdują się wiersze z różnych okresów twórczości poety, który wybór podporządkował idei, a którą nazwałbym „pochwała kultury ludzkiej w Bogu”. Po raz pierwszy poezje ks. Kobierskiego ukazały się równolegle po polsku i po angielsku.
Janusz Adam Kobierski: Kamienne ścieżki/ The Stony Paths. Wiersze wybrane 1978 – 2009.
Tłum.: Zbigniew Lisowski, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa 2014, s. 420
Druk w drugim wydaniu tejże książki
Wyszukiwarka
Menu
- Start
- Biografia literacka
- Wiersze
- Recenzje
- Bibliografia
- Zbigniew Bieńkowski
- ks. Adam Boniecki
- Zbigniew Chojnowski
- Andrzej Datko (1)
- Andrzej Datko (3)
- Celina Dembowska
- Janusz Drzewucki (1)
- Janusz Drzewucki (2)
- Mirosław Dzień
- Artur Fryz
- Andrzej Datko (2)
- Stanisław Grabowski
- Barbara Gruszka-Zych (1)
- Barbara Gruszka-Zych (2)
- Bartosz Suwiński
- Krzysztof Lisowski (1)
- Anna Łozowska-Patynowska
- Krzysztof Lisowski (2)
- Agnieszka Nęcka
- Tomasz Pyzik
- Tomasz Pyzik (2)
- Tomasz Pyzik (3)
- Tomasz Pyzik (4)
- Leszek Szaruga
- Piotr Szewc
- Teresa Tomsia (1)
- Teresa Tomsia (2)
- Teresa Tomsia (3)
- ks. Jan Twardowski
- Wojciech Kaliszewski
- Katarzyna Bieńkowska
- Tomiki poezji
- Galeria
- Kontakt
Niech się stanie
Tel. (22) 624-88-15.
Najnowsze wiersze
Najczęściej czytane
Losowe wybrane
Kamienne ścieżki
Najnowszy tom poezji - zobacz więcej